CAMİLERİMİZ

1- BAĞIŞLAYAN CAMİ (Meram)

Gazanfer Mahallesi Dr. Ahmet Özcan Caddesi, Bağışlayan Sokak'ta bulunan Bağışlayan Cami, 1977 yılında Ahmet Özselçuk tarafından bağışlanmıştır. Önceden Cami'nin yanında Lojman ve dükkanlar vardı. Cadde üzerindeki şehirleşme ve çok katlı yapılaşma sonrasında Cami, ihtiyaca cevap veremez hale gelmişti. 2017 yılında, Konya'nın tanınmış ailelerinden ÖZBOYACI ailesinin camiyi yenileme istekleri yerine getirilmiş ve tüm maliyeti aynı aile tarafından karşılanarak, yeniden daha büyük bir cami inşa edilmiştir. Yeni haliyle 2018 yılı Şubat ayında ibadete açılmıştır. Meram İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

2- KÜÇÜK KOVANAĞZI KÖMÜRCÜ CAMİ (Meram)

Hacı İsa Efendi Mahallesi Çakılharmanlar Caddesi'nde bulunan Kömürcüler Cami, 1978 yılında Haydar Öztuzcu ve Naciye Öztuzcu tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. Caminin altında Kömürcüzade Kız Kur’an Kursu mevcuttur. Bahçesinde lojmanlar ve yan kısmında dükkan vardır. Dükkanın kira geliri Caminin ihtiyaçları için sarfedilmektedir. Cami ve Kur'an Kursu, Meram İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

3- ALAVARDI MİMAR SİNAN CAMİ (Meram)

Eski ismiyle Alavardı Mahallesi, yeni ismiyle Dede Korkut Mahallesi, Aziz Mahmut Hüdai Caddesi üzerinde bulunan cami, 1978 yılında Ali Gündemin tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. Avlusunda bulunan müştemilatı ile, hem o bölgedeki cemaate, hem de karşısındaki İmam Hatip Lisesi öğrencilerine, tatbikat camisi olarak hizmet vermektedir. Cami'nin lojmanı karşı sokaktaki sitededir.  Mimar Sinan Cami, Meram İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

4- ALİYENLER (ŞEYH ULEMA) CAMİ (Karatay)

Eski ismiyle Şeyh Ulema Recep Ağa Mahallesi, yeni ismiyle Köprübaşı Mahallesi Şubat Sokak'ta bulunan Cami, 1977 yılında Ali Güler tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. Cami'nin zamanla küçük kalıp ihtiyaca cevap veremez hale gelmesiyle, cemaat ve vakfımzıın desteğiyle bir dernek kurulmuş, 2016 yılında, yandaki parselin de eklenmesiyle daha büyük bir cami inşaatına başlanmıştır. Yeni Aliyenler Cami, inşaatın tamamlanmasından sonra yine Karatay İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam edecektir.

5- ALİ NİYAZİ ÖZDEMİR CAMİ (Karatay)

Mengene Mahallesi Bakımlı Sokak'ta bulunan Cami, 1978 yılında Şerife Özdemir tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. Lojmanı ve yanında bir dükkanı bulunmaktadır. Bulunduğu bölgede, geniş çaplı bir imarlaşma ve kentsel dönüşüm olduğundan cami, binalar arasında küçük kalmıştır. Büyültülerek yeni bir cami yapılma ihtiyacı vardır.  Ali Niyazi Özdemir Cami, Karatay İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

6- KARAKULAK HACILAR CAMİ (Karatay)

Karakulak Mahallesi Adana Çevre Yolu Caddesi üzerinde bulunan Cami'nin arsası, 1982 yılında Fatma Kılbay tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. 1983 yılında Mehmet Kılbay tarafından, arsa üzerine Cami yaptırılarak şu andaki halini almıştır. Cami'nin avlusunda bir adet lojmanı ve küçük bir dükkanı vardır. Cami'nin ve lojmanın fiziki yapısı yıpranmış haldedir. İbadete açık olmasına rağmen yenilenme ihtiyacı göstermektedir. Karatay İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

7- ÖMERUL FARUK CAMİ (Karatay)

Hacı İbalı Mahallesi Büyükkadı Sokak'ta bulunan Cami, 1981 yılında İsmail Oral tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. Herhangi bir geliri yoktur. Cami, Karatay İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

8- ÜZÜMCÜ MAHALLESİ FETİH CAMİ (Karatay)

Selim Sultan Mahallesi, Erciyes Caddesi üzerinde bulunan Cami, 1995 yılında Hacıbalı Kızı Fatma Cami ve K.Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin fesh edilmesinden sonra İbrahim Özbuğday aracılığıyla Vakfımıza intikal etmiştir. Cami'nin yanında Kur'an Kursu bulunmakta idi. Ancak, Kur'an Kursu şu anda faal değildir. Cami, Karatay İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

9- FETTAHLAR CAMİ (Karatay)

Karaslan Üzümcü Mahallesi, Saraçoğlu Caddesi üzerinde bulunan Cami, 1980 yılında Hasan Hüseyin Açacak tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır.  Cami'nin arsası, yapılan imar yenilemesi sonrasında, çok hisseli hale gelmiştir. Cami, Karatay İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

10- ULUBATLI HASAN CAMİ (Karatay)

Ulubatlı Hasan Mahallesi, Kırbaşı Caddesi, Karşıyaka Sokak'ta bulunan Cami, 1978 yılında Mustafa Yeniterzi tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır.  Cami'nin arsası, yapılan imar yenilemesi sonrasında, maliye hazinesi ile hisseli hale gelmiştir. Cami, Karatay İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

11- MİMAR SİNAN HOCA HAYRETTİN CAMİ (Karatay)

Orhangazi mahallesi Mimar Hayrettin Sokak'ta bulunan Cami, 1981 yılında Zakire Opruk ve Saime Telci tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır.  Cami'nin arsası üzerinde lojmanı ve bir adet dükkanı bulunmaktadır. Cami, Karatay İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

12- HACI BALI KOCA MUSTAFA CAMİ (Karatay)

Hacı İbalı Mahallesi İskender Caddesi üzerinde bulunan Cami, 1987 yılında Mehmet Açacak tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. Cami2nin arsası üzerinde müstakil tipte bir lojmanı vardır. Cami, Karatay İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

13- VEYSEL-ŞERİFE KIVRAK CAMİ ( Eski GUFRANİYE MESCİDİ) (Karatay)

Mengene Mahallesi Gufrani Sokak'ta bulunan Mescid, 1979 yılında Hasibe Kayadelen tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. Mescid, çok küçük olduğu için yapılan her türlü onarım ve yenilemeye rağmen, müftülükçe imam hatip kadrosu tahsis edilememiştir. Önceleri Vakfımız tarafından fahri görevliler tayin edilerek ibadete açık olması sağlanmıştır. Bölgede yapılan imar çalışması ve kentsel dönüşüm sonrası, fiziki yapısı oldukça yıpranmış ve ibadete elverişli olmaktan çıkmıştır. Karşısında ve yakınında olmak üzere iki adet cami vardır. Karşı sokaktaki cami, yine mülkiyeti Vakfımıza ait olan ve ihtiyaçları Vakfımız tarafından karşılanan Ali Niyazi Özdemir Cami'dir. Bu sebeple Gufraniye Mescidi, ibadete kapalı ve bölgenin imar yapılanmasına göre yeniden değerlendirilmeyi beklemektedir.

14- ERENKÖY NUHOĞLU CAMİ (Selçuklu)

Sille Ak Mahallesi Erenköy Üstü Davet Sokak'ta bulunan Cami, 1986 yılında Sevim Erdinç, Ali Beki Türkoğlu ve Bekir Ortakara tarafından bağışlamışlardır. Caminin arsası üzerinde Cami Lojmanı, Kur’an Kursu ve iki daire bulunmaktadır. Dairelerin geliri Camii giderleri için sarfedilmektedir. Kur’an Kursu hem bayanlara hem de 4-6 Yaş grubuna göre hizmet vermektedir. ilave olarak Kurs binasının diğer sınıfında, ihtiyaç duyulduğu zamanlarda Halk eğitim merkezi tarafından el sanatları hizmeti de verilmektedir. Nuhoğlu Cami ve Nuhoğlu Hacıbayram Kur'an Kursu Selçuklu İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

15- DEMİRCİLER SANAYİ CAMİ (Selçuklu)

Demirciler Sanayi Tepeköy Sokak'ta bulunan Cami'nin arsası, 1979 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı iken Mehmet Keçeciler'in de katkılarıyla Vakfımız tarafından satın alınmıştır. Daha sonra arsa üzerine Demirciler Sanayi Camii İnşa edilmiş ve 1981 yılında hizmete açılmıştır. Caminin altı gelir sağlayabilmek için dükkan olarak inşa edilmiştir. Altında sekiz adet dükkan bulunmaktadır. Dükkanlardan elde edilen gelir Camii giderleri için sarfedilmektedir. Selçuklu İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

16- BAĞLARBAŞI CAMİ (Selçuklu)

Selahattin Eyyübi Mahallesi Mabed Sokakta bulunan bu Cami, S.S Bağlarbaşı Yapı Kooperatifi tarafından yapılmış ve Osman Aydın tarafından 1993 yılında Vakfımıza bağışlanmıştır. Cami'nin yanında ve altında, Kur'an Kursu, dükkanlar ve lojmanı bulunmaktadır. Kira gelirleri Camii giderleri için sarfedilmektedir. Selçuklu İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

17- MOTORLU (ESKİ) SANAYİ KAYA CAMİ (Selçuklu)

Eski Sanayi Çarşısı Kesmetaş Sokak'ta bulunan Cami, 1986 yılında Hamdi Naci Kayımkaya ve Ahmet Küçüktosun tarafından birinci kattaki iki dükkanın birleştirilmesiyle oluşturulmuş ve Vakfımıza bağışlanmıştır. Cami'nin altında dört adet dükkan bulunmaktadır. Dükkanların kira geliri vardır. Kira gelirleri Camii ihtiyaçları için sarfedilmektedir. Selçuklu İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

18- ZEMBİLLİ ALİ EFENDİ CAMİ (Selçuklu)

Şeker Mahallesi Şehir Ali Bağcı Sokak'ta bulunan Cami, 1981 yılında Vehbiye Dağdeviren tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. Arsası hisselidir. Bir adet lojmanı bulunmaktadır. Selçuklu İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

19- HACIOĞLU CAMİ (Selçuklu)

Musalla Bağları Mahallesi Düzorman Sokak'ta bulunan Cami, 1979 yılında Mehmet Malas tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. Cami'nin altında Hacıoğlu Kız Kur'an Kursu bulunmaktadır.  Yanındaki sitede, Cami'nin ve Kur'an Kursu'nun üç adet lojmanı vardır. Hacıoğlu Cami ve Kur'an Kursu, Selçuklu İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

20- İMAM-I GAZALİ CAMİ (Selçuklu)

Mehmet Akif Mahallesi Cancan Sokak'ta bulunan Cami, 1980 yılında Mehmet Emin Karataş tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. Cami'nin altında Gazali Kız Kur’an Kursu ve bir adet lojmanı bulunmaktadır. İmam-ı Gazali Cami yapı olarak küçük bir camidir. Yakınında daha büyük cami vardır. Cami ve Kur'an Kursu, Selçuklu İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

21- FARİSİ BAĞDADİ CAMİ (Selçuklu)

Hanaybaşı Mahallesi Yazgünü Sokak'ta bulunan Cami, 1979 yılında Şerife Ayaz tarafından Vakfımıza bağışlanan arsa üzerine daha sonraki yıllarda yapılmıştır. Cami'nin altında Farisi Bağdadi Kız kur'an Kursu vardır. Kurs binası bir süre Halk Eğitim Merkezi Biçki-Dikiş kursu olarak kullanılmıştı. Şimdi Farisi Bağdadi Cami ve Kur'an Kursu, Selçuklu İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

22- İRFANİYE CAMİ (Beyşehir)

Beyşehir, Dalyan Mahallesi Hapishane Caddesi üzerindeki Cami, 1980 yılında Zeliha Başar, İsmail Canlı ve İsmail İstanbullu tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. Caminin altında Kur'an Kursu, küçük bir büro ve üç adet dükkan vardır. Dükkanların kira gelirleri Cami'nin ihtiyaçlarına aktarılmaktadır. Beyşehir İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

23- HİZMET CAMİ (Ereğli)

Ereğli İlçesinde Eti Mahallesi Derviş Okay Sokak'ta bulunan bu Cami'nin arsası, 1981 yılında Recep Arlı tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. 1983 yılında Vakfımızın Ereğli Şubesi eliyle cami ve hemen yanında şube binası inşa edilmiştir. Hizmet Cami'nin yanındaki bina yurt, kurs ve dernek binası olarak hizmet etmiş, şimdi ise özel bir şirkete kreş olarak kiralanmıştır. Ereğli İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.

24- EYÜP SULTAN CAMİ (Eski HACI AMİL ÖNAL CAMİİ)  (Karapınar)

Karapınar Hankapı Mahallesi Özlü Sokak'ta bulunan Cami'nin arsası, 1980 yılında Hasan Hüseyin Bacak tarafından Vakfımıza bağışlanmıştır. 1983 yılında Vakfımızın Karapınar Şubesi eliyle arsa üzerine, cami, Kur'an Kursu, yurt binası ve şube binası olarak hizmet verecek büyük bir bina yapılmıştır. Bu bina şimdi Karapınar Müftülüğü eliyle Kur'an Kursu olarak hizmet vermektedir. Cami ise, Karapınar İlçe Müftülüğü kadrosu ve Vakfımızın maddi destekleriyle hizmet vermeye devam etmektedir.