HASAN HÜSEYİN VAROL KİMDİR?

Hakkında geniş bilgi için kişisel sitesini ziyaret edebilirsiniz... 

http://www.hasanhuseyinvarol.com

Youtube Kanalı (Video ve Ses Arşivi)

https://www.youtube.com/hasanhuseyinvarol/videos

-----------------------------------------------------------------------------------------

    Konya'mızın tanınmış simalarından Kur’an muallimi Hafız Hasan Hüseyin Varol, 15.02.1934 yılında Konya’nın Bozkır ilçesinin Kızılçakır köyünde dünyaya gelmiş ve çocukluk yılları bu köyde geçmiştir. Küçük yaşlardaki gayreti ve Kur’an okuma hususundaki kabiliyeti köy hocaları tarafından tespit edilmiş, daha iyi bir eğitim alması için Konya’ya gitmesi tavsiye edilmiştir. Kısıtlı imkanlarına rağmen ailesi onun daha iyi bir eğitim alması için Konya’ya hicret etmiştir. Konya Sultan Selim Camii İmam Hatibi Şükrü Efendi’de başladığı hafızlık çalışmasını 1948 yılında tamamlamıştır. Bu yıllarda tecvid derslerini Ağazâde Osman Efendi’den, Arapça tahsilini de o dönem Konya merkez vaizlerinden Hacı Tahir Büyükkörükçü’den almıştır.

Kur’an tilavetiyle ilgili kabiliyeti doğrultusunda İstanbul’a gitmesi ve oradaki hocalardan ders alması kendisine tavsiye edilmiş, içinde bulunduğu maddi imkansızlıklara rağmen İstanbul’a gitmiştir.

1952 yılında İstanbul Tophane Nusretiye camiinde Müezzinlik görevine başlamış, Enderunlu İsmail Efendi’den ta’lim dersleri alırken aynı zamanda Mustafa Saffet Efendi’den de Arapça derslerine devam etmiştir. İstanbulda bulunduğu süre içerisinde de merhum hafız bestekar Sadettin Kaynak'tan da musiki ve ses eğitimleri almıştır. İstanbul’dan döndükten sonra özel derslerle eğitimini sürdüren Hasan Hüseyin Varol, sırasıyla Hasta Mehmet Cami, Mengene Cami, Çiçekçiler Cami, Burhandede Cami, Sultan Selim Cami ve son olarak da Kapu Camiilerinde imam hatip olarak görev almıştır.

1959-1963 yılları arasında ise Konya İmam Hatip Okulunda Kur’an muallimliği yapmıştır. Bu yıllardan itibaren sosyal faaliyetlere ağırlık vermeye başlayan  hocamız, özellikle gençlerle olan diyaloğu ve onların yetişmesindeki gayretiyle önemli faaliyetlere imza atmıştır. O dönem gençliğinin yetişmesinde çok önemli bir yere sahip olan Milli Türk Talebe Birliği bünyesinde sürdürülen faaliyetlerle burası adeta bir eğitim-öğretim yuvası haline gelmiştir. Hocamızın bu yıllarda başlayan eğitim faaliyetlerinden istifade eden bir çok gencin birikim, tecrübe ve kültürü, günümüzde memleketimizin önemli hizmet noktalarında alınan görevlerle o dönem çekilen emeğin karşılığı olarak tekrar bu topluma dönmektedir.

Sözkonusu sosyal, kültürel ve dini faaliyetlerin kurumsallaşması gerektiğinden hareketle, önce, o yıllara kadar okuma, araştırma, öğrenme ve bunları yeni nesile ulaştırma merakıyla oluşan 3.000 adet eserden müteşekkil şahsi kütüphanesini 1969 yılında bağışlayarak  Konya merkezde bulunan Fatih çarşısının 3. katındabir kültür merkezi oluşturmanın temelini atmıştır. Burada sürdürülen çalışmalar, Hayra Hizmet Vakfı’nın kurulmasına kadar sürmüştür. 1975 yılında Hayra Hizmet Vakfı’nı resmen kurarak, tüm sosyal, kültürel ve dini çalışmalar yanında, yardımlaşma faaliyetlerini de bu vakıf eliyle sürdürmeye başlamıştır. Henüz yeni kurulan Hayra Hizmet Vakfı, yapılan faaliyetler sayesinde, kısa zamanda halkın güven ve desteğini kazanarak büyük bir gelişme katetmiştir. Sosyal yardım ve kültür faaliyetlerinin yanısıra ekonomik faaliyetlerle de bu yardım ve hizmetlerin finasman kaynağı sağlanmaya çalışılmıştır.

Bu hizmet kervanı aynı azim ve kararlılıkla günümüzde de devam etmekte ve inşallah gelecekte de devam edecektir. 3.000 adet kitaptan müteşekkil bir kütüphane ile başlayan kültür hizmetleri şu an 35.000 kitap ve süreli yayın arşivine sahip, modern yapıda ve teknolojik gelişmelerle içiçe sürdürülen Hayra Hizmet Vakfı Kütüphanesi adı altında araştırmacı ve öğrencilere yönelik hizmetine devam etmektedir. Kültürel faaliyetler sadece kütüphane ile sınırlı kalmamış, sesli, görüntülü ve yazılı yayınlarla da desteklenmiştir. Zamanla Konya’nın bir çok ilçesine açılan şubelerle Hayra Hizmet Vakfının merkezdeki faaliyet ve hizmetleri taşraya taşınmıştır. Bu vakıf, Hasan Hüseyin Varol hocamızın kişiliğiyle bütünleşmiş, düşüncesi, ideali, yaşantısı ve hayalleri hep burası olmuştur.

Diğer taraftan küçük yaşlarda başlayan Kur’an hizmeti ise, hayatının hiçbir döneminde ara vermeksizin sürmüş, zaman zaman resmi, zaman zaman da kendi imkanları çerçevesinde devam etmiştir. Yıllar boyunca bir çok öğrencisi diğer konularda olduğu gibi onun ta’lim ve tilavet derslerinden istifade etmiş tir. Kur’an’a olan bu hizmet, bazı ödüllerle de süslenmiştir. 1978 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan “Türkiye Kur’an-ı Kerim Okuma Yarışmasında” Türkiye birincisi, yine 1979 yılında Konya Turizm Derneği tarafından düzenlenen, Dünya İslam Ülkeleri hafızları arasında yapılan Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında da birinci olmuştur. Bizzat eğitimin verdiği tecrübe ile kaleme alınmış olan Yeni Karabaş Tecvidi isimli çalışması, 20. baskısını da yaparak 130.000’nin üzerinde çocuğumuza Tecvid bilgisini öğreten bir temel kaynak olmuştur. Yine Kur’an tilaveti üzerine hazırladığı ders kasetleri, hatim kasetleri ve CD’leri bu alandaki hizmetin kalıcılığını ve sürekliliğini sağlamıştır. Kur'an eğitimi ve kıraat ile ilgili tüm video ve ses kayıtlarına internet üzerinde 

www.hasanhuseyinvarol.com

ile

https://www.youtube.com/hasanhuseyinvarol/videos

linklerinden ulaşılabilmektedir.

Uzun yıllar Konya’nın büyük camilerinde imam hatiplik görevi yaptıktan sonra 1982 yılında Kapu Camii’nden emekliye ayrılan Hasan Hüseyin Varol, bu yıldan sonra eğitim, kültür ve sosyal hizmetlerini Hayra Hizmet Vakfı bünyesinde devam ettirmiştir. Hocalarından aldığı ve kendisine has geliştirdiği ta'limlere göre öğrettiği Kur'an-ı Kerim eğitimleri de, icazet vererek yetiştirdiği erkek ve bayan hocalar tarafından devam ettirilmektedir.

Hasan Hüseyin VAROL Hoca, 5 Nisan 2023 Çarşamba günü, 90 yaşında iken Rahmet-i Rahman'a kavuşmuştur. 

6 Nisan 2023 Perşembe günü öğle namazından sonra,  Sultan Selim Camii ve Mevlana Meydanı'nda kılınan cenaze namazıyla, Üçler Mezarlığı'na defnedilmiştir. Kur'an-ı Kerim'e verdiği hizmetlerle, yetiştirdiği hafız ve hocalarla, kurucu başkanı olduğu sosyal hizmetlere vesile olan Hayra Hizmet Vakfı ve Ümmet-i Muhammed'e yaptığı imam hatiplik ve hocalık hizmetleriyle dolu ömrü sayesinde, inşallah Cennet ile müşerref olacağına inanıyor ve kendisine dua, niyaz ve fatihalar gönderiyoruz.

Mekanı Cennet, Makamı Ali olsun...

Allah Rahmet eylesin....   Amin.