KUR'AN KURSLARIMIZ

SEYRANTEPE KUR’AN KURSU

Gödene Mahallesi Mavigök Caddesinde bulunan bu kursumuz, 1983 yılında, 10.000 m²'lik arsa halinde Maliye Hazinesinden satın alınmıştır. Üzerine Kur'an Kursu ve gerekli binalar inşa edilerek, uzun yıllar Vakfımız eliyle "SEYRANTEPE KUR'AN KURSU" olarak hizmet vermiştir.

Daha sonra bulunduğu bölge halkı tarafından kurulan Seyrantepe Kuran Kursu Vakfı'na, bedelsiz ve süresiz tahsis edilmiştir. 2016 yılında Seyrantepe Vakfı'nın, kursun bulunduğu arsaya ve üzerindeki binalara sahip olma isteği üzerine, bedelsiz ve süresiz tahsisat sona erdirilmiştir. Kurs için satın alınan 10.000 m²'lik arsa ve üzerine yapılan binalar sembolik bir bedelle, zamanla Vakfımıza Seyrantepe Kursu için bağışlanmış araziler de buna dahil edilerek, tamamı Seyrantepe Kur'an Kursu Vakfı'nın tüzel kişiliğine devredilmiştir.

Seyrantepe Kur'an Kursu, halen Meram Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

 

SAATÇİ KUR’AN KURSU

Işıklar Mahallesi Yeğenoğlu Caddesi Oruç Reis Sokakta bulunan taşınmazı 1975 yılında Behiye Saatçi bağışlamıştır. 1976 yılında Hayra Hizmet Vakfı tarafından taşınmaz üzerine 3 derslik Kurs ve 2 daire inaşaa edilmiştir. Dairelerin kira geliri Kurs giderleri için sarfedilmektedir. 1978 yılından beri Vakfımız eliyle hizmet veren kursumuza, ihtiyaç üzerine 2017 yılında 4-6 yaş grubu kurs bölümü de eklenmiştir.

Saatçi Kız Kur'an Kursumuz, halen aynı adresinde Selçuklu Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmet vermektedir.

 

BAĞLARBAŞI KUR’AN KURSU

Vakfımıza, 1993 yılında, Osman Aydın tarafından bağışlanan Bağlarbaşı Cami, Selahaddin Eyyübi Mahallesinde bulunmaktadır.

2017 yılında ihtiyaç üzerine Cami bünyesinde Kur'an Kursu sınıfı oluşturulmuş ve halen aynı adreste "Bağlarbaşı Cami ve Kur'an Kursu" adı altında, Selçuklu Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmetine devam etmektedir.

 

ALİYENLER KUR’AN KURSU

İşkalaman Recepağa Mahallesi Bakanel Sokakta bulunanan bu taşınmazı 1977 yılında Ali Güler bağışlamıştır. Taşınmazın üzerine Aliyenler Camii, Aliyenler Kız Kur’an Kursu ve Lojmanları bulunuyordu.

Camiinin ve binaların eski olması sebebiyle, 2016 yılında yıkılarak, maliye hazinesinden yeni bir arsa ilavesiyle, daha büyük bir proje ile yeniden inşasına başlanmıştır. Aliyenler Cami ve Kur'an Kursu Yaptırma Yaşatma derneği eliyle, 2019 yılında Cami'in inşaatının tamamlanmasından sonra, ihtiyaca göre diğer binaları da yapılacaktır.

Aliyenler Cami ve Kur'an Kursumuz Karatay Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmetine devam edecektir.

 

MEHMEDİ VEHBİ KUR’AN KURSU

Mehmet Vehbi Mahallesi Kovanağzı Caddesinde bulunan bu taşınmazı 1977 yılında Mediha Güntikler, İlhan Ketenci, Ali İhsan Ketenci, Ergül İrfan Ketenci ve Hatice Küçükarap bağışlamışlardır. Taşınmaz üzerinde bulunan mesken tadilat edildikten sonra 1. Kat Mehmedi Vahbi Kız Kur’an Kursu, 2. Kat Kiralık daire olmuştur. 2 derslik olan Kur’an Kursunun giderleri Vakfımız tarafından karşılanmaktadır.

Meram Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmet vermektedir.           

 

KÖMÜRCÜZADE KUR’AN KURSU

Hacı İsa Efendi Mahallesi Çakılharmanlar Caddesinde bulunan bu taşınmazı 1978 yılında Haydar Öztuzcu ve Naci Öztuzcu bağışlamışlardır. Taşınmazda Kömürcüzade camii ve Caminin altında Kömürcüzade kız Kur’an Kursu bulunmaktadır. Kur’an Kursu 2 dersliktir. İhtiyaçları Vakfımız tarafından temin edilmektedir.

Meram Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmet vermektedir.           

 

SELMANİ PAK KUR’AN KURSU

Büyükkovanağzı Sarayönü Sokakta bulunan taşınmazı 1979 yılında Şükriye Çelikbaş bağışlamıştır. Taşınmazın üzerinde Selmani Pak Kız Kur’an Kursu bulunmaktadır. Kur’an Kursu 1 dersliktir.

Meram Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmet vermektedir.           

 

İMAM GAZALİ KUR’AN KURSU

Mehmet Akif Mahallesi Mukaddes Sokakta bulunan bu taşınmazı 1980 yılında Mehmet Emin Karataş bağışlamıştır. Taşınmazın üzerinden bulunan İmam Gazali camiinin altında bulunan Gazali Kız Kur’an Kursu iki dersliktir. İhtiyaçları Vakfımız tarafında karşılanmaktadır.

Selçuklu Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmet vermektedir.           

 

NUHOĞLU KUR’AN KURSU

Sille Ak Mahallesi Erenköy Üstü Davet Sokakta bulunan bu taşınmazı 1986 yılında Sevim Erdinç, Ali Beki Türkoğlu ve Bekir Ortakara tarafından bağışlamışlardır. Taşınmazın üzerinde Nuhoğlu Camii, Cami Lojmanı, Nuhoğlu Kız Kur’an Kursu ve İki daire bulunmaktadır. Kur’an Kursu iki dersliktir ve ihtiyaçları Vakfımız tarafından karşılanmaktadır. İlaveten Halk eğitim merkezi olarak el sanatları hizmeti de verilmektedir. Kursumuza 2017 yılında ihtiyaç üzerine 4-6 yaş grubu  sınıfı da ilave edilmiştir.

Selçuklu Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmet vermektedir.

 

HACIOĞLU KUR’AN KURSU

Musalla Bağları Mahallesi Düzyazı Sokakta bulunan taşınmazı 1979 yılında Mehmet Malas bağışlamıştır. Taşınmazın üzerinde Hacı Oğlu Cami, Hacı Oğlu Kur’an Kursu ve Ev bulunmaktadır. Hacıoğlu Kur’an Kursu 2 dersliktir.

Selçuklu Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmet vermektedir.

 

KARAPINAR ZAFER KUR'AN KURSU

Karapınar ilçe merkezinde bulunan kursumuz, Karapınar Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmet vermektedir. Bina yetersizliği sebebiyle öğretime ara verilmiştir. Zaman içerisinde yenileme veya yeniden yapılarak hizmete devam edecektir

 

KARAPINAR YUNUS EMRE KUR'AN KURSU

Karapınar ilçe merkezinde, Yunus Emre mahallesinde bulunanmaktadır.

Karapınar Müftülüğü'ne bağlı olarak hizmet vermektedir.