GAYRİMENKULLERİMİZ

Bağış, takas, satın alma vb. yollarla vakfımızın bünyesine geçen gayrimenkullerimizin bazıları, yerine göre, Milli Eğitim Bakanlığı'na okul olarak ücretsiz tahsis edilmekte veya kullanıldığı alana göre kiralanarak, vakfa gelir kazandırmaktadır. Bu gelirler, vakfımızın yapmış olduğu tüm yardım ve sosyal-kültürel faaliyetlerde en önemli kaynak olmaktadır. Kira geliri olamayan ancak kamu yararına hizmet eden binalarımız da vardır. Gayrimenkullerimizin kullanımlarına göre sınıflandırması şu şekildedir;

 

Vakıf Merkezi, Kütüphane ve Depo

Vakfımızın yönetim merkezi toplam altı katlı bir bina olup, idari merkez büro, malzeme deposu ve kütüphaneden oluşan üç katında, vakıf olarak hizmet vermekteyiz.

Binamızın diğer katları kiralık büro olarak değerlendirilmektedir.

Okul ve Yurt Binalarımız

Okul olarak kullanılan binalarımızın kullanım hakkı Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülmektedir. Yerine göre İmam Hatip veya diğer branşta okullar olarak hizmet vermektedir. Bu binalarımızdan herhangi bir kira geliri alınmamaktadır. Vakfımız tarafından Bakanlığa tahsis edilen bu binalarımızın, her türlü bakım onarım, ilave birim ve gerekli hitiyaçlarının karşılanması vakfımız tarafından da desteklenmektedir. Binaların okul olarak hizmet verebilmesi için gerekli tüm altyapı ve bakım işleri ücretsiz olarak gerçekleştririlmektedir. Yurt binası olarak geçmişte kullanılan binalarımız, günümüzde okul ihtiyacından dolayı okul olarak kullanıldığından, şu anda yurt olarak kullanılan binamız bulunmamaktadır.

İmam Hatip Lisesi için M.E.B.'na tahsis edilen binalarımız;
1- Ilgın İmam Hatip Lisesi - Ilgın / KONYA
2- Karapınar İmam Hatip Lisesi - Karapınar / KONYA
3- Alibeyhüyüğü İmam Hatip Lisesi - Alibeyhüyüğü / Çumra / KONYA
4- Hacıveyiszade Anadolu İmam Hatip Lisesi - Sarıyakup Mh. / Karatay / KONYA


Camii ve Kur’an Kurslarımız

Avlusunda küçük bir dükkanı, deposu veya dairesi, lojmanı olup da kira geliri olan Camiler, vakfımıza şartlı bağış yapılarak, ilgili camiinin tüm giderlerinin vakfımızca karşılanması karşılığında vakfımız bünyesinde olan camilerdir. Bu şekilde olan camiilerimizin kendilerine ait gelirleri her ne kadar tüm ihtiyaçlara yetmese de, camiinin tüm ihtiyaçları vakfımız tarafından karşılanmaktadır. Önceden fahri görev yapan imamlara da vakfımızdan ödemeler yapılmakta idi. Ama şu anda ihtiyaçları tamamen vakfımız tarafından karşılanan camilerimizdeki görevliler Diyanet işleri Başkanlığı’nın resmi görevlileridir. Camilerde lojman varsa, lojmanların da onarım ve bakımı, kullanıma hazır hale getirilmesi yine vakfımız tarafından karşılanmaktadır. Bu şekilde vakfımız bünyesinde görünen şu anda 20 adet cami ve bunlara ait müştemilat bulunmaktadır.

Yatılı veya gündüzlü Kur’an Kursu binalarımızın kullanımı, görevlilerinin atanması ve yönetimi de, Diyanet İşleri Başkanlığı ve dolayısıyla ilgili ilçe müftülüklerince yürütülmektedir. Bu binalarımızdan da herhangi bir kira ücreti alınmadan, bakım, onarım ve bina ile ilgili ihtiyaçları tamamen vakfımız tarafından karşılanmaktadır. Şu anda Kur’an Kursu olarak hizmet eden binalarımızın sayısı 12’dir.

 

Dükkan ve İşyerlerimiz

Vakfımıza hayırsever kardeşlerimizin bağışladığı ve kira gelirlerinin vakıf amacına yönelik hizmetlerde kullanıldığı gayrimenkullerimiz, dükkan ve işyerleridir. Ayrıca vakfımıza ait arsalar üzerinde küçük hacimli oto park alanları da bulunmaktadır. Bu otoparklar da kiraya verilmiş durumdadır. Konya’nın merkez ve ilçelerinde, yerine göre değişik iş ve amaçlar için kiraya verilen işyerlerimizin de bakım, onarım gibi hizmetleri yine vakfımız tarafından yapılmaktadır.

 

Ev, Daire ve Diğer Konutlarımız

Yine hayırsever vatandaşlarımızın bağışlarıyla vakfımızın bünyesine geçen mesken amaçlı gayrimenkullerimiz vardır. Bu yerler de adreslerine göre kiraya verilmekte ve gelirleri vakfın amacına yönelik hizmetlerinde kullanılmaktadır.

 

Arsa ve Tarlalarımız

Vakfımıza bağışlanmış ancak henüz üzerinde bir bina olmayan arsalar ve tarlalarımız da vardır. Özellikle ekim-dikim ve tarıma elverişli olanlar icar usulü kiraya verilmektedir. İmarlı arsalar ise vakfımızın amacı doğrultusunda üzerine bina ve çeşitli hizmet birimleri yapılmak üzere bekletilmektedir. Boş haliyle, otopark gibi kira getirmesi uygun olanlar kiraya verilmektedir. Bu arsalarımızın üzerine zaman zaman resmi veya özel yap-işlet-devret şeklinde, hayırsever kardeşlerimizin desteğiyle veya vakfımızın imkanlarıyla, vakıf amacına uygun inşaatlar yapılarak, vakfımıza yeni gayrimenkuller kazandırılmaktadır.